Početna strana > Hronika > Više od 400 američkih banaka bi moglo da propadne
Hronika

Više od 400 američkih banaka bi moglo da propadne

PDF Štampa El. pošta
subota, 05. septembar 2009.

Poslovna aktivnost u američkom sektoru usluga je u avgustu bila najsnažnija u odnosu na proteklih gotovo godinu dana, što je još jedan od nagoveštaja da američka privreda možda izlazi iz recesije. U prethodnom vladinom izveštaju navodi se da je protekle sedmice neznatno pao broj tek otpuštenih Amerikanaca koji su se prijavili za nadoknadu za nezaposlene, dok je značajno porastao broj ljudi koji primaju dugoročnu nadoknadu. Nedavni povoljni izveštaji o industrijskom sektoru i tržištu rada nisu mnogo umanjili brige u pogledu privredne situacije u Sjedinjenim Državama.

Trgovci na Vol Stritu juče su bili oprezni, nakon što je Dau DŽons u utorak pao za 186 poena. Uprkos uglavnom pozitivnim vestima o tržištu nekretnina, nezaposlenosti i produktivnosti radnika, investitori na finansijskim tržištima širom sveta zabrinuti su da je skok cena američkih akcija za 50 odsto od marta, možda bio preterano optimistički.

Ekonomista DŽulija Koronado iz banke BNP Paribas kaže da investitori ne žele da preduzimaju nepotrebne rizike.

"Smatram da se još nismo izvukli iz problema. Podaci stalno nagoveštavaju da je najgore prošlo, ali je to najgore bilo stvarno loše.”

Izglede za snažan oporavak umanjuje i zabrinutost zbog nedovoljne potrošnje. Iako autokompanije beleže rast prodaje, zbog vladinog programa “Keš za starudiju”, novi podaci pokazuju da Amerikanci i dalje nerado troše novac.

Nastavljaju se problemi i u bankarskom sektoru, koji je primio vladinu pomoć u iznosu od 500 milijardi dolara. Više od 400 banaka moglo bi da propadne, što će, između ostalih, najteže pogoditi ljude koji traže zajmove.

"Morate da budete veoma pouzdan klijent. Ukoliko, kao pojedinac, želite stambeni kredit, morate da date izuzetno velik depozit, da imate veoma dobru kreditnu istoriju, dobar posao, kao i da pružite dokaz o prihodu."

Prepreka skorom oporavku je i nezaposlenost. Analitičari predviđaju da će stopa nezaposlenosti preći deset odsto do kraja godine, iako je u avgustu dato manje otkaza. Uzimajući u obzir ta predviđanja, DŽulija Koronado ističe da verovatno neće biti brzog oporavka.

"Ekonomskom sistemu će, zbog značajne štete, biti potrebno duže vreme da se oporavi. To možete da uporedite sa razlikom između uganuća članka i njegovog loma. Biće potrebno vreme za oporavak.”
Investitori se nadaju da će imati jasniju predstavu o stanju američke privrede sutra, kada sekretarijat za rad objavi nove podatke o nezaposlenosti.

(Glas Amerike)
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner